Stacja Ratownictwa Medycznego

Stacja Zespołu Ratownictwa Medycznego w Sławkowie podlega pod Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu. Stacja mieści się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy ulicy 23 Stycznia w Sławkowie i rozpoczęła swoją działalność w nocy z 30 listopada na 1 grudnia 2017 roku. Lokalizacja ZRM pozwoliła znacznie skrócić czas dotarcia Ambulancu do mieszkańców Sławkowa, terenów zielonej Dąbrowy Górniczej(Kuźniczka Nowa, Błędów, Okradzionów, Łęka, Łosień), dzielnice Sosnowca Kolonia Cieśle oraz Drogi krajowej nr 94.
Zespół Podstawowy w skład w którego wchodzi dwoje Ratownik Medycznych/Pielęgniarek systemu przy czym jedna z osób jest również kierowcą pojazdu uprzywilejowanego. Zespół świadczy pomoc wyjazdową do stanów zagrożenia zdrowotnego.

Wyposażenie stacji stanowi ambulance Volkswagen Crafter (P) z napędem 4×2 oraz 2 litrowym silnikiem zabudowana przez firmę WAS. Z pełnym wyposażeniem zgodny z rozporządzeniami NFZ i Ministra Zdrowia.
http://www.rprsosnowiec.pl/

JAK WEZWAĆ ZESPÓŁ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO:

Wybieramy bezpłatny numer alarmowy 999 lub 112.Po wybraniu zgłosi się Operator 112 który po zebraniu wstępnego wywiadu przekaże rozmowę Dyspozytorowi Medycznemu numeru alarmowego 999.(Po wybraniu numeru alarmowego 999 łączy nas bezpośrednio z dyspozytorem medycznym)

 1. Podajemy ADRES/LOKALIZACJĘ MIEJSCA ZDARZENIA
  Zdarzenia w miejscu zamieszkania (Województwo/Powiat/Gmina/Miejscowość/Ulica/nr domu/nr mieszkania/piętro)
  Zdarzenia w miejscach publicznych
  (Województwo/Powiat/Gmina/Miejscowość/Ulica/nr domu/ znaki charakterystyczne dla danego miejsca np nazwa sklepu, kościoła)
  Zdarzenia drogowe
  (Województwo/Powiat/Gmina/Miejscowość/ulica(nr drogi))
  Jeżeli mamy zdarzenie na Drogach krajowych, ekspresowych, autostradach sprawdzamy słupki pikietażowe mała cyfra km a duża m(w setkach) dodatkowo kierunek w którym się poruszamy.
 2. Co się stało
  W krótki i rzeczowy sposób powiedz co się stało np. wypadek samochodowy, upadek z wysokości itp.
 3. Ilość osób poszkodowanych
  Podajemy liczbę osób poszkodowanych które uczestniczą w zdarzeniu daję to możliwość decyzji o zadysponowaniu od razu większej ilości zespołów ratownictwa medycznego. Co umożliwi udzielenie natychmiastowej pomocy jak największej liczbie poszkodowanych.
 4. Stan poszkodowanego
  Dyspozytor medyczny przeprowadza wywiad medyczny. Zgodnie z schematem obsługi zgłoszeń alarmowych. Dyspozytor medyczny decyduje o zadysponowaniu zespołu ratownictwa medycznego lub odrzuca wezwanie kierując zgłaszającego do np. lekarza rodzinnego, nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej oraz może skierować osobę własnym środkiem transportu do szpitala lub wyżej wymienionych lekarzy.
 5. Nazwisko i telefon
  Obowiązkowo przedstaw się z imienia i nazwiska.
  Nigdy nie odkładaj pierwszy telefonu. Dyspozytor może mieć dodatkowe pytania.
 6. Po przyjęciu informacji o zadysponowaniu Zespołu ratownictwa medycznego
  Nie blokuj lini swojego telefonu , Zespół może próbować się dodzwonić w celu uzyskania dodatkowych informacji w trakcje dojazdu.
  Oświetl dom
  – Jeżeli jest więcej domowników wyślij jedną osobę do drogi żeby wskazała miejsce zdarzenia zespołowi ratownictwa medycznego
  Przygotuj dokumentację medyczną ( Ostatnie wypisy, ostatnie EKG)
  Lista przyjmowanych leków przez pacjenta
  Dokument tożsamości (Dowód osobisty, paszport, dokument z zdjęciem)
  Zamknij zwierzęta zespołu ratownictwa medycznego nie przekonują informację że on nie gryzie. Pamiętajmy to właściciel odpowiada karnie za swoje zwierzęta.